Motivasyonu Yükseltmek – 5 Öneri

Kategori: Blog | 0

Girişimci, sporcu, iş insanı, sanatçı… insanlar kendilerine bir hedef koyup, ona ulaşmak için ilk adımları attığında genelde enerji dolu, pozitif ve yüksek motivasyonlu olurlar. Bu yolculuğun onları götürebileceği sonları hayal etmiş, güzel günleri hayal etmiş ve bu yolda karşısına çıkabilecek zorluklarla mücadele etmeyi göze almışlardır.

Zorluklarla mücadele, yeni planlar yapma, çalışma sistemini değiştirme; yukarıda bahsettiğimiz yolculuğa çıkan insanlar için oldukça olağan ve kabul edilmesi gereken gerçekliklerdir ancak bazen zorlukların sonu gelmez ve hedeflenen nokta her geçen gün daha da uzaklaşıyormuş gibi görünür. Bunun sonucunda da pek çoğumuz hevesimizi kaybeder, motivasyon kaybına uğrarız. Motivasyon kaybı aşılması kolay olabilen ancak bazen de bir bataklık gibi insanı daha çok içine çeken ve çıkılması sürekli daha da zorlaşan bir problem haline gelebilir. İşte bu noktada karamsarlığa kapılmadan yapılabilecek bir kaç küçük şey ile motivasyonumuzu tekrar oluşturabilir, motivasyonumuz iyiyse onu daha da arttırabiliriz. Motivasyon arttırıcı 5 öneririmiz:

1-) Bu yolculuğa neden çıktığımızı hatırlamak. Yaşamımızda ulaşmak istediğimiz hedefleri düşünmek, kendimizi; yüzümüzde bir gülümsemeyle ardımızda bıraktığımız zorlukları hatırlarken bulduğumuz bir noktada hayal etmek, başarının hayatımıza getireceği olumlu değişiklikleri düşünmek, bize bu yolculuğun başlangıcında hissettiğimiz duyguları yaşatabilir, enerjimizi arttırabilir.

Fotoğraf – Christopher Jeschke / unsplash.com

2-) Enerjisi yüksek müzik dinlemek. Her birimizin farklı müzik zevkleri farklıdır büyük ihtimalle ancak her birimizin enerjisini yükselten, durduğumuz yerde hareketlenmemize sebep olan şarkılar veya müzik türleri de vardır. İşte bizi hareketlendiren, bazen başımızın üstündeki bulutları dağıtan o müzikleri dinlemek motivasyonumuzu arttırabilir, kendimizi iyi hissettirebilir. Sevdiğiniz ama enerjisi yüksek, pozitif şarkılardan oluşan bir çalma listesi gerçekten bir doping etkisi yapabilir.

3-) Başarı öyküsü anlatan, gaza getiren filmler izlemek. Filmler de yine müzik gibi her birimiz için farklı şeyler ifade edebilir. Farklı film zevklerimiz olabilir ancak çoğumuz üzerinde olumlu etkiler yapabilecek filmler de vardır. İşte üzerimizde olumlu etkiler yapacak bu filmleri izlemek, kafamızı dağıtmamıza, enerjik hissetmemize ve motivasyonumuzu arttırmada yardımcı olabilir. Bunaldığımız, vazgeçmek üzere olduğumuz zamanlarda bu filmlerden birini veya birkaçını izlemek bize çok yardımcı olabilir. Buraya örnek olabilecek bir kaç film yazıyorum. ( Sıralama önemli değil aklıma gelenleri yazdım. )

  • The Bucket List ( Şimdi ya da Asla )
  • Forrest Gump
  • The Legend of Badger Vance ( Badger Vance Efsanesi )
  • Jerry Maguire ( Yeni Bir Başlangıç )
  • The Boy Who Harnessed the Wind ( Rüzgarı Dizginleyen Çocuk)
  • October Sky (Ekim Düşü)
  • Der Geilste Tag ( En Güzel Gün )

4-) Hayata genelde olumlu yönden bakan arkadaşlarla görüşmek. Arkadaşlarımız ve çevremizdeki insanlar biz fark etsek de etmesek de üzerimizde büyük bir etki yaratırlar. Bazı arkadaşlarımız diğerlerine göre hayata daha olumlu bir pencereden bakarlar, kimi insanların doğası böyledir. İşte bu özelliği ağır basan arkadaşlarımızla sık sık özellikle de motivasyonumuzun düştüğü, heyecanımızın azaldığı dönemlerde üzerimizde iyi bir etki yapar. Bu arkadaşlarımızın söyledikleri şeyler bazen gerçek olmadığını bilsek bile duymak istediklerimizdir ve bize çıktığımız yolda devam etmek için iyi bir etki yaparlar.

Fotoğraf – Samuel Schrimshaw / unsplash.com

5-) Yürüyüş ve spor yapmak. Spor yapmak, mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin ve serotonin hormonlarının salgılanmasına sebep olur. Fiziksel ve zihinsel olarak insanı güçlendirir. Bu yüzden düzenli spor yapmak motivasyonunuz üzerinde olumlu etkiler yapacaktır. Ayrıca bedenen güçlenmeniz daha uzun süreli çalışmalara da fırsat oluşturacaktır. Düzenli spor dışında özellikle motivasyonun düştüğü, karamsarlığın arttığı dönemlerde, önemli kararlar alma süreçlerinde, yürüyüş yapmak insana kendisini iyi hissettirir ve alacacağı kararlar üzerine detaylı düşünme ve daha sağlıklı kararlar alabilmek için iyi bir fırsat verir.

Her insanın motivasyonunu arttırabilecek çok fazla seçenek olduğunu düşünmekle beraber, önerdiğimiz 5 metodun genel anlamda büyük bir çoğunluğa hitap edeceğini ve olumlu etki yapacağını düşünüyoruz. Ayrıca sizler de motivasyonunuz üzerinde olumlu etkiler yapan şeyleri listeleyerek, ihtiyaç duyduğunuzda bu listenizi uygulayabilirsiniz. Umarız hedeflerinize emin adımlarla ilerler ve kısa zamanda onlara ulaşabilirsiniz. Herkese iyi günler 🙂

I GOT SOUL // S.E

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir