Girişimcilikte Zorluklar – Motivasyon Kaybı

Kategori: Blog | 0

Bir girişimcinin macerası çoğunlukla hayal etmekle başlar. Bu hayali gerçekleştirebilmek girişimci olarak adlandırdığımız kişi için süresi ve zorlukları net olarak bilinmeyen bir yolculuğa çıkmak gibidir. Bu yolculukta iyi bir planlama, kararlılık, istikrar, biraz şans ve yüksek bir motivasyon gereklidir.

Yüksek motivasyon bu sürecin can damarlarından biridir ve zorluklar karşısında yılmadan devam etmeyi sağlar. Bu yüzden sürekli canlı ve yüksek tutulması gerekir, aksi taktirde girişimci yavaşlar, konsantrasyonu dağılır ve sonrasında devam etmek için gereken enerjiyi kendisinde bulamaz. İşte girişimcinin karşılaşabileceği en büyük sorunlardan biri budur.

Peki ama motivasyon neden azalır veya kaybolur?

Fotoğraf: Matthew Sleeper @ Unsplash

Tecrübelerimize göre motivasyon kaybı şu sebeplerle oluşur:

1 – İlk adımlarda mükemmel ürüne ulaşma çabası: Girişimcilerin nihai hedefi hayallerindekine en yakın ürün / hizmeti oluşturabilmektir. Doğal olarak pek çok girişimci ilk ortaya koyduğu ürün/hizmetin mükemmel olmasını hedefler ve bu hedefe ulaşamadığını düşünürse morali bozulur ve motivasyonu düşer.

2 – Çok kısa zamanda yüksek gelir elde etme çabası: Gelirlerimizi arttırıp ekonomik anlamda daha rahat bir yaşam sürmek çoğumuzun hayalidir. Girişimci de doğal olarak bunun hayalini kurabilir ancak çok kısa süre içinde böyle bir beklenti içine girmek bir süre sonra bu hedefe ulaşılamaması durumunda, motivasyon üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

3 – Kıyaslama: Başarılı girişimcileri takip etmek, onların tecrübelerini okumak çok faydalıdır ve kişisel gelişim için çok faydalı olabilir. Burada önemli olan nokta bu girişimcilerin doğrularını, hatalarını, vizyonlarını iyi değerlendirebilmek ve kendi girişimimize veya yaşam tarzımıza uyarlayabilmektir. Bu insanlarla; kendimizi veya projelerimizi doğrudan kıyaslamak motivasyon kaybına sebep olabilmektedir. Böyle bir kıyaslama aslında çok saçma ve yanlıştır çünkü onların başarıya giden sürece nasıl başladıkları, bu noktada nelere sahip oldukları, karakterleri, girişim sürecinde tam olarak neler yaşadıkları, nelerden vazgeçtikleri çok önemlidir ve bunların girişimcinin dışındaki kişiler tarafından tam olarak bilinmesi zordur.

4 – Hata yapmak: Girişimciliğin doğasında hata yapmak, bu hatadan ders almak ve tekrar denemek vardır. Bu yüzden hata yapma, yanlış karar alma büyük ihtimalle çoğu girişimcinin en az bir kaç kez yaşayacağı bir tecrübedir. Eğer girişimciliğin bu doğal döngüsü kabul edilmez ise yapılan her hata, ciddi motivasyon kaybına sebep olabilir.

5 – Yoğun çalışma ihtiyacı: Girişimci Elon Musk’ın da söylediği gibi haftada 40 saat çalışarak dünyayı değiştirmek zordur. Girişimlerin çoğu, en azından başlangıç sürecinde yoğun bir çalışma gerektirir. Bu böyledir çünkü girişimci, tek başına veya ekibiyle beraber daha önce yapılmamış bir hizmet / ürün geliştirmeye çalışır veya mevcut bir hizmet/ ürünü farklı, çoğunlukla yenilikçi bir bakış açısı ile geliştirmeye çalışır. Bu da doğal olarak alışılagelen çalışma saatlerinden fazlasını gerektirir. Kendisini bu sürece, fiziksel ve mental olarak hazırlayamayan girişimci bu süreçte motivasyon kaybı yaşayabilir.

İlk aklımıza gelen motivasyon kaybı sebepleri bunlardır. Aşılması zor olmayan ama girişimcilerin önünde büyük bir engel olan motivasyon kaybı ile ilgili bir kaç makale daha yazacağız. Motivasyonun nasıl canlı ve güçlü tutabileceğinizi de yine başka bir makalede yazmaya çalışacağız.

“I Got Soul” olarak girişim maceranızda, motivasyonunuzun hep yüksek olmasını diliyor ve kendi iç sesinizin en önemli yol göstericiniz olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Ruhunuzu takip edin çünkü o doğru yolu biliyor…

S.E // I GOT SOUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir