Girişimcilik Gerçekleri | Başarısızlık

Kategori: Blog | 0

“Mutlu olacaksın” dedi hayat, “ama önce seni güçlü kılacağım.”

Paulo Coelho
Resim: Jan Antonin Kolar / unsplash.com

Hata yapmak, başarısız olmak, başlanılan işin sonunu getirememek; bu süreçte ve sonrasında ailemizin, arkadaşlarımızın, çevremizdeki insanların vereceği tepkiler ile yüzleşmek, oluşan kaygılar ile yaşamak; girişimciliğin özünü tam olarak kavrayamamış, girişimci ruhunu tam olarak besleyememiş insanların sahip olduğu en büyük korkulardır. Bunlar büyük stres kaynaklarıdır ve motivasyonunuzu hızla aşağı çeken çok güçlü etkenlerdir.

Oysa ki wikipedia‘da girişimcilik ve girişimci şöyle tanımlanır. “Girişimcilik, iktisadi mal veya hizmet üretimi için üretim faktörlerinin bir araya getirilerek, ekonomik fırsatların yeni değerlere dönüştürüldüğü organizasyonun oluşturulmasıdır. Gerekli zaman ve çabanın ortaya koyulmasıyla finansal, psikolojik ve sosyal riskler alınarak parasal kazanç ve kişisel tatminin elde edilen farklı eylemler ortaya koyulmasıdır. Girişimcilik genellikle zor ve karmaşık bir iştir. Birçok girişim başarısızlıkla sonuçlanır, ancak başarılı girişimler sonucunda önemli yenilikler ve ilerlemeler gerçekleşir.” Tanımdan da anlaşılacağı gibi girişimcilik genelde zor ve karmaşık bir iş, girişimci ise bu zorlukları göz önünde tutup çeşitli riskler alan kimsedir. Yani başarısız olmak ve hata yapmak bu işin doğasında vardır.

Girişimlerin %90’ı başarısız olur. Başarılı olanlar ise özellikle ilk bir kaç yıl çeşitli zorlukları atlatmak zorundadır. İlk 5 yıl içinde bu girişimlerin de yaklaşık yarısı tarihe karışır. ( Kaynak: medium.com ) Bu bilgiler bize girişimcilikte başarısız olmanın, hata yapmanın oldukça doğal ve sık rastlanan bir gerçeklik olduğunu gösterir. Çok şanslı veya projeniz, “doğru zamanda doğru yerde” diye tabir edebileceğimiz bir proje değilse, kısmı veya projenin tamamını kapsayan hatalar, başarısızlıklar yaşamanız oldukça olasıdır.

Resim: Ian Stauffer / unsplash.com

Aslında hata yapmak ve başarısız olmak, bir şeyler için çabaladığınızın, bir şeyleri değiştirmeye çalıştığınızın kanıtlarıdır. Eğer hiç hata yapmıyor, hiç başarısız olmuyorsanız büyük bir ihtimalle hayatınızda bir şeyleri olumlu anlamda değiştirmeye çalışmıyor, yeni bir şeyler oluşturmaya, kurmaya çalışmıyorsunuz demektir. Başarısızlık ve girişimcilik farklı kelimeler olmalarına rağmen yukarıdaki tanımda da gördüğünüz gibi beraber kullanılmaları oldukça olağan ve sık görülen bir durumdur. Bu yüzden hatalarınızın, başarısızlıklarınızın sizi yavaşlatmasına, durdurmasına asla izin vermeyin. Almanız gereken dersleri alın ve kazandığınız bu tecrübeler ile daha iyi, daha doğru planlar yapın, daha sağlam adımlar atın. Tekrar hata yapın, tekrar başarısız olun ama sonunda başarılı olana kadar durmayın ve başarılı olduğunuzda bu anıları yüzünüzde bir tebessümle hatırlayın. Girişimcilik yolunda herkese başarılar ve bol şans.

Bir hayali gerçekleştirmeyi imkansız kılan tek bir şey vardır: başarısızlık korkusu.

Paulo coelho

Daha fazla okumak isteyenler için bazı linkler. Girişimci Kimdir ? Girişimcilik Nedir? Why 90% of Startups Fail, and What to Do About It?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir