Daha iyi bir sen ol! 5 Öneri.

Kategori: Blog | 0
Resim: Jacqueline Munguia / unsplash.com

Hiç yeteneklerini tam olarak gösteremediğini, hayatta olman gerektiğini hissettiğin yerlere ulaşamadığını düşündün mü? Pek çoğumuz böyleyiz sanırım. Çok daha fazlasını yapabileceğimizi düşünür, fırsat bulabilsek ya da zaman ayırabilsek, hayatta farklı noktalarda olabileceğimize belki hayallerimize ulaşabileceğimize inanırız. Sonra günlük hayatın koşuşturması içinde bunları göz ardı eder, sahip olduğumuzu düşündüğümüz yeteneklerin, potansiyelin üzerini örteriz. Daha sonra, belki bir gün işyerinde canımız sıkıldığında, veya hayatta bulunduğumuz noktayı sorguladığımız bir anda, yine bu harcanan zamanı, kayıp yeteneklerimizi, potansiyelimizi düşünür, hayıflanırız.

Değişmek ve gelişmek genel olarak zor olarak görünür ancak küçük küçük ama sürekli değişiklikler uzun vadede ( hatta bazen kısa zamanda ) büyük farklılıklar yaratabilir. Çoğumuzun gözden kaçırdığı nokta budur. Değişim ve gelişim öncelikle istikrar ve süreklilik ister. Fark yaratacak küçük adımları sürekli atabilmek için kişinin motivasyonunu yüksek tutması ve kendisiyle ilgili de bir takım kararlar alması belki kendisinin de daha iyi bir versiyonunu oluşturması gerekir. İşte bu amaçla kullanabileceğiniz tavsiyelerimiz şunlardır;

Resim: Mark Mialik / unsplash.com

1 – Geçmiş geçmişte kalsın! Geçmişte olanlara takılıp kalmak zaman, enerji ve motivasyon kaybına sebep olmaktadır. “Hiç hata yapmayan insan genellikle hiçbir şey yapmayan insandır” denir. Bu yüzden hata yapmanın normal olduğu kabul edilmeli, yapılan hatalardan dersler alınmalı ve sürekli bu hataları düşünüp bunun günümüzü ve geleceği etkilemesine izin verilmemelidir.

2 – Hedefler oluştur! İnsan rahata kolay alışabilen bir canlıdır ve ve belirlenmiş hedefleri yoksa zamanlarını verimsiz geçirebilmektedir. Eğer hedefleriniz varsa zamanınızı daha etkili değerlendirebilir, ne zaman neyi yapmanız gerektiğini daha iyi belirleyebilirsiniz. Zamanı daha iyi değerlendirmek ve motivasyonu yüksek tutmak için hedefler oluşturulmalıdır. Bu hedeflerin; küçük küçük ama nihai hedefinize götürecek şekilde tasarlanması da oldukça önemlidir. Maraton koşmak isteyen bir koşucunun her gün kısa mesafeler koşarak uzun koşuya hazırlanması gibi küçük ama büyük bir hedefe götürecek hedefler konulmalı, emin adımlarla bunlara ulaşılmalıdır.

3 – Kendini geliştir! İnsanın kendisine yapabileceği en büyük iyiliklerden birisi de sürekli kendisini geliştirmektir. Kendini geliştirmek motivasyon ve özgüven üzerinde olumlu etkiler yapar, stresi azaltır. Sürekli değişen dünyayı daha iyi anlamaya, kalabalıklardan sıyrılmaya ve geleceğe daha güvenle bakmaya imkan verir. Bu yüzden fırsat bulunan tüm zamanlarda, kendini geliştirmek adına neler yapılabiliyorsa yapılmalı, fiziksel ve zihinsel olarak daha güçlü, daha motive ve sonucunda da daha mutlu olunmalıdır.

4 – Odaklan! Hayat koşuşturmacası, günlük zorluklar, iş stresi, hedeflerin çokluğu vs. bütün bunlar zaman içinde odaklanmayı zorlaştırıp motivasyon azalmasına, kafa karışıklığına ve dikkat dağılmasına sebep olabilir. Zaman içinde – zor olsa da – mümkün olduğunca odaklanmış olmak, zaman, enerji olarak size büyük faydalar sağlayacaktır. Odaklanma konusunun kendisi de bir kişisel gelişim hedefi olarak değerlendirilebilir. Bu blogda gelecekte, bu konuyla ilgili bir yazı yazmak da bizim hedeflerimizden biri olsun 🙂

Resim: unsplash.com / Fuu J

5 – Adım at! Hayallere ulaşmak, hedefler oluşturmak, planlar yapmak… Bütün bunlar ancak bir şekilde anlam ve değer kazanır o da bunların hayata geçirilmesi veya an azından çaba gösterilmesidir. Bu da ancak ilk adımların atılması ile olur. İlk hareket zor olandır ama bir süre sonra bu ilk adımların hızlı bir yürüyüşe sonrasında ise koşuya döneceğine inanarak harekete geçmeli ve daha iyi bir sen olma yolunda cesaretle ilk adımları atmalısın.

I GOT SOUL // S.E

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir