Başlamak – İlk Adımlar

Kategori: Blog | 0

Çoğumuz, işleri yoluna koyduğu, kendine daha çok zaman ayırabildiği bir hayatın hayalini kurar. Zor ve yıpratıcı günlerin geride kaldığı bir hayatın hayali bile rahatlatıcı bir etki yapar. Bazılarımız hayalindeki bu hayatı yaşamak için bazı şeylerin değişmesi gerekebileceğini anlar.

Bu noktada bazı insanlar sadece hayal ederek yaşamaya devam ederler ve onların hayallerine ulaşma şansları oldukça düşük ve imkansıza yakındır. Diğerleri yani bu hedeflerine ulaşmak için bir şeyler yapması gerektiğini anlayanlar planlar yapmaya ve araştırmaya başlarlar. Özellikle iş ve günlük hayata dair sıkıntı ve streslerin arttığı dönemlerde bu değişim isteği daha da artar ve hayalleri gerçekleştirmek ve hedeflere varmak için bir an önce harekete geçmek istenir.

Pek çoğumuz bu noktada o kadar istekliyizdir ki sürekli bundan bahseder, bunu düşünür ve somut adımlar atmak isteriz. Planlar yapar, nelerin yapılması gerektiğini düşünür ve bir şeyler yapmamız gerektiğini hisseder ve biliriz. Maalesef büyük bir çoğunluk için değişime en çok yaklaşılan an budur ve bir döngü şeklinde tekrarlanıp durmasına rağmen yine çoğumuz bu noktanın ötesine geçemeyiz.

Fotoğraf: Jessica Lewis – unsplash.com

Peki ama hayatımızda köklü değişikliklere sebep olabilecek belki de hayallerimizi yaşamamızı sağlayacak bu adımları neden atmayız ve hayallerimizin günlük koşuşturmalar içinde kaybolmasına izin veririz?

İstisnaları saymazsak aslında bu sorunun cevabı da oldukça basittir. Planlar yapar, kısa-uzun vade hedefler koyar yani aşağı yukarı yapılması gereken çoğu şeyi kafamızda tasarlar ama yapılması gerekenleri yapmaya hiç başlamayız. Atılması gereken ilk adımları hep erteler ve sonrasında motivasyonumuzu kaybederiz. Oysa yapılması gereken de oldukça basittir. Başlamak.

Koşabilmek için önce emeklemek sonra yürümek gerekir. İlk başta zor gibi görünse de (ki çoğu zaman gerçekten zordur ) başlangıç ve sonrasındaki en ufak ilerlemeler bile insan üzerinde inanılmaz olumlu etkiler yapar, sonraki adımları kolaylaştırır. Sporla uğraşanlar bunu mutlaka yaşamıştır. İlk başta çok zor gelen bazı hareketler zamanla o kadar kolay gelmeye başlar ki bir süre sonra bu harekette zorlandığımızı hatırlamayız bile.

Fotoğraf: Carl Heyerdahl – unsplash.com

Başlamak ve ilk adımlar ile ilgili 10 tavsiyemiz

  • İlk planları yaparken çok detaylarla uğraşmayın. Hedefinizi genel hatları ile belirleyin.
  • Hedefleriniz aşamalı olsun. Örneğin bir mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız öncelikle bir programlama dili ve algoritmalar üzerine çalışmayı ve bilgi sahibi olmayı hedefleyin.
  • Planlama aşamasını mümkün olduğunca hızlı tamamlayıp ilk adımları atın.
  • Kısa zamanda mucize beklemeyin. Değişimin ve hedeflere ulaşmanın zaman alabileceğini hep aklınızda tutun.
  • İlerledikçe planlarınızı revize edin. Hedeflerinizin detaylarını belirlemeye başlayın.
  • Mutlaka zorluklar, hatalar ve başarısızlıklar olacaktır. ( Hiç hata yapmadan sonuçlara imkansız gibidir. Ayrıca hatalar plan ve metotlarımızı tekrar kontrol için bizlere yol gösterebilir. )
  • Motivasyonunuzu hep yüksek tutmaya çalışın. Hata ve başarısızlıkların bunu etkilemesine kesinlikle izin vermeyin. ( Bununla ilgili bir yazı da ekleyeceğim. )
  • Bu süreçten keyif alın. Sonuçta kendi hayatlarınızı olumlu yönde değiştirmek için bu yola çıktınız ve sadece bu bile çok değerli.
  • Çok zorlandığınız ve vazgeçmeye yaklaştığınız bir nokta olursa hayallerinizi hatırlayın ve bu yola neden çıktığınızı düşünün.

Herkese değişim ve girişimcilik yolunda bol şans ve başarılar.

S.E // I GOT SOUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir